WYPADANIE WŁOSÓW PROBLEM NIE TYLKO ESTETYCZNY
Łysienie jest częstą chorobą diagnozowaną zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Z reguły ma wymiar jedynie estetyczny, jednakże znacząco obniża komfort życia i poczucie własnej wartości, w szczególności u kobiet.
Mieszek włosowy jako jeden z nielicznych organów żyje w cyklu. Cykl składa się z trzech faz:
- Wzrostu – anagenu – 2-6 lat
- Fazy przejściowej – katagenu – 3 tygodnie
- Spoczynku – telogenu – 3-6 miesięcy
W populacji ludzkiej najczęściej diagnozujemy 4 podstawowe typy łysienia:
Łysienie androgenowe – najczęściej diagnozowany typ łysienia. Jest to przewlekłe schorzenie mieszków włosowych, polegające na ich postępującej miniaturyzacji i stopniowej utracie przez nie zdolność do wytwarzania włosów. Udowodniono, że patogeneza łysienia androgenowego jest wieloczynnikowa. Niewątpliwe znaczenie w rozwoju choroby mają: predyspozycje genetyczne, wpływ androgenów na mieszki włosowe, mikrozapalenie okołomieszkowe.
Do leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn najczęściej stosuje się minoksydyl oraz leczenie uzupełniające zabiegowe:
- Osocze bogatopłytkowe – liczne prace dokumentują efektywność mezoterapii osoczem bogatopłytkowym w leczeniu łysienia androgenowego. PRP indukuje poliferację komórek brodawki mieszka. Ma wpływ na komórki nabłonka i różnicowanie komórek multipotencjalnych w mieszku włosowym. Ma działanie przeciwzapalne poprzez supresję cytokin zapalnych.
- Terapia peptydowa Dr CYJ – preparat stosowany w tej kuracji zawiera 7 rewolucyjnych, opatentowanych peptydów w połączeniu z kwasem hialuronowym. Częściowo stabilizowany kwas hialuronowy, zawarty w Dr Cyj Hair Filler, ułatwia przenikanie i wprowadzenie w głąb skóry substancji i aktywnych składników preparatu. Minimalne dawki peptydów działają dokładnie tam, gdzie chcemy wywołać zmiany w komórkach, a po wniknięciu w skórę, peptydy naśladują naturalne i obecne w naszym organizmie substancje, oddziałując na procesy komórkowe odpowiedzialne za wzrost włosów.
- Terapia światłem LED – powoduje odrost włosów i zwiększa grubość łodyg, zmniejsza stan zapalny.
Łysienie telogenowe – drugi co do częstości występowania typ łysienia. Jest ono utratą włosów będącą wynikiem wzmożonego wypadania włosów w fazie telogenu. Ostre łysienie telogenowe występuje po około 3 miesiącach od zadziałania czynnika inicjującego. Istnieją stany fizjologiczne, w których dochodzi do tego typu łysienia: popodowe wypadanie włosów oraz wypadanie włosów w okresie niemowlęcym. Spektrum czynników wywołujących łysienie telogenowe jest szerokie: stany przebiegające z wysoką gorączką, choroby zakaźne, wstrząs emocjonalny, po zabiegach operacyjnych, pourazowo, niedobory mikroelementów i witamin, choroby tarczycy, nowotwory, wysoki poziom prolaktyny, choroby tkanki łącznej, restrykcyjne diety, nidobory żywieniowe, leki
Podstawową zasadą leczenia łysienia telogenowego jest unikanie czynnika wyzwalającego łysienie. Zaleca się stosowanie minoksidylu i odpowiedniej pielęgnacji.
Łysienie plackowate – łysienie o podłożu autoimunologicznym. Przestrojenie układu imunologicznego pod wpływem czynników środowiskowych i rozpoznawanie białek mieszka włosowego jako obce. Stan zapalny – wypadnięcie włosa. Łysienie plackowate jest łysieniem niebliznowacejącym, odwracalnym. Częste współistniejące zaburzenia okulistyczne oraz zmiany na płytkach paznokciowych ( poprzeczne, podłużne pobruzdowania).
Leczenie zależne jest od wieku Pacjenta, i stopnia zaawansowania. Leczeniem z wyboru są kortykosteroidy lub minoksydyl.
Łysienie bliznowaciejące – grupa chorób, w której dochodzi do nieodwracalnej utraty włosów na skutek zastąpienia mieszków włosowych przez tkankę łączną włóknistą. Najczęściej spotykanym typem łysienia bliznowaciejącego jest liszaj płaski mieszkowy. Rzadziej: toczeń, , zapalenie mieszków włosowych. Może pojawić się w przebiegu infekcji, chorób autoimunologicznych, nowotworów, oparzeń, promieniowania, leków, chorób zapalnych ( łuszczyca).
Szybkie rozpoznanie ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu sukcesu terapeutycznego i zahamowania choroby. W zależności od rozpoznania stosuje się różne terapie ( minoksidyl, retinoidy, leki imunosupresyjne, inhibitory 5 alfa reduktazy, leki przeciwświądowe i przeciwzapalne.
Diagnostyka łysienia opiera się na wywiadzie, badaniu przedmiotowym, badaniach laboratoryjnych ( morfologia, stężenie zelaza i ferytyny, TSH, przeciwciał Anty TG, Anty TPO, kortyzol,prolaktyna, estradiol, 17 – OH progesteron, testosteron, siarczan dehydropiandrosteronu, androstedionu, ANA).
Podstawowym badaniem diagnostycznym i monitorującym leczenie jest badanie skóry głowy oraz włosów mikrokamerą czyli trichoskopia. W badaniu trichoskopowym z 3 okolic ( czołowo – ciemieniowej, skroniowej i potylicznej) ocenia się całkowitą liczbę łodyg, obecność włosów meszkowych, przebarwień okołomeszkowych, odsetek włosów cienkich, pośrednich i grubych, odsetek pojedynczych, podwójnych i potrójnych jednostek.
Jeśli masz problem z wypadającymi włosami. Zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami, w Gabinecie Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica w Oświęcimiu. Nasz specjalista trycholog, z wieloletnim doświadczeniem w terapii wypadania włosów pomoże odzyskać Tobie zdrowie i pewność siebie.